Zeptaly jste se nás

Vaše reakce z Facebooku, webu ZnamyLekar.cz nebo zaslané na email ordinace.

Pomůže mi ambulantní hysteroskopie, pokud mám problémy s otěhotněním?

Ano, tato metoda je velmi vhodná pro léčbu neplodnosti danou děložními srůsty. Děložní faktor je přibližně v 10% případů příčinou neplodnosti či opakovaného potrácení. Hysteroskopie je jednou ze základních metod, která může tuto chybu odhalit. V případě podezření na tento důvod by měla vyšetření podstoupit každá žena ještě před prvním cyklem umělého oplodnění. Zhruba u třetiny žen jsme schopni nejenom identifikovat příčinu sterility, ale hned ji i ambulantně odstranit.

Jsou nějaká omezení která znemožňují ambulantní hysteroskopii provést?

Výkon není limitován věkem. Jedná se pouze o zdravotní omezení (poruchy srdečního rytmu, nekompenzovaná epilepsie či jiné nejasné záchvatovité stavy aj.), kdy je nutno posoudit situaci individuálně. V některých případech je zapotřebí příprava k zákroku (užívání warfarinu aj.), při dodržení těchto zásad je zákrok následně ambulantně možný.

Proplácí tento zákrok pojišťovna?

Ano, zákrok hradí pojišťovna. Pacientka platí pouze manipulační poplatek 150 Kč (regulační poplatek + jednorázové zrcadlo, jednorázová rouška, ručník).

V jakých případech mám na tento zákrok nárok?

Zákrok by měl indikovat ženský lékař, ten také zpravidla doporučuje pracoviště, kde má žena výkon podstoupit. V mnoha případech gynekologové doporučují přímo variantu ambulantní hysteroskopie. Pokud se tomu tak konkrétně ve Vašem případě nestane a je Vám doporučeno nemocniční zařízení a zákrok v narkóze, doporučujeme s lékařem ihned zkonzultovat vhodnost ambulantního výkonu. Až na výjimky, kde rozsah léze je příliš velký, by měl gynekolog respektovat Vaši prosbu o odeslání k zákroku ambulantně.

Je nutné dodržovat po zákroku nějaký speciální režim?

Žena zpravidla po zákroku 1-3 dny špiní, hygienická opatření během tohoto období postačí jako při probíhající menstruaci.

Skutečně není tento zákrok bolestivý?

Díky operačním nástrojům, které jsou tenčí než při zavádění nitroděložního tělíska, není při zákroku zpravidla nutné žádné umrtvení. Pro většinu žen je bezbolestný. Pokud některé pacientky hovoří o diskomfortu, přirovnávají jej v naprosté většině případů maximálně k bolestivé menstruaci.

Při jakých problémech je ambulantní hysteroskopie vhodná?

Nejčastěji ji podstupují ženy v období kolem přechodu, důvodem bývá abnormální krvácení nebo abnormální ultrazvukový nález. Je také ideální při léčbě neplodnosti dané děložními srůsty. V 10% je totiž její příčinou děložní faktor, který právě hysteroskopie umí odhalit. Ambulantní hysteroskopie je také vhodná při odstraňování reziduí po porodu či při problémech s nitroděložním tělískem.

Napište Vaši zkušenost
Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.